Davne 16.travnja 1893 osnovano je društvo pod nazivom " Dobrovoljno vatrogasno društvo moslavačko - Popovača " . Sastojalo se od sedam odjeljenja; Popovača, Potok, Donja Jelenska, Stružec, Osekovo, Voloder i Krivaj, Gračenica. Utemeljitelji društva su opčinski načelnik Antun Brlaković, zapovjednik Josip Sever i blagajnik Đuro Getz.

Danas je DVD Popovača jedno od tri stožerna društva. U njenom sastavu djeluje 30 operativnih članova kojima je na raspolaganju pet vozila.

Ovom svečanom prigodom potpisali smo i drugi dio povelje o bratimljenju s DVD Belec. Tim povodom društva su iskazala međusobnu suradnju i pomoć jedni drugima. Već ranije postali smo bratska društva s Dvd Duga Resa i PGD Črnomelj iz Slovenije.

Čestitke i pohvale izjavili su brojni gosti prisutni na svečanosti, gradonačelnik Popovače Josip Mišković,vatrogasni zapovjednik i predsjednik SMŽ Mijo Brlečić, predsjednik VZ grada Popovača Zvonko Kondres, zapovjednik VZ grada Popovača Željko Ovčar, predsjednik PGD Črnomelj Jos Asani, predsjednik DVD Duga Resa Ivan Colnar, te predsjednik DVD Belec Ljudevit Vrlec.

Podjeljena su priznanja i zahvale za poseban doprinos vatrogstva i zaštite od požara Vlado Dutković i Josip Bubenik, te kao počasni predsjednik društva Alojz Bočkaj.

Postavljena je izložba domačeg umjetnika Josipa Djonija Kovača s njegovim djelima.